Ekonomi Haberleri

Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor

Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor

Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor

Son zamanda yaşanan kira ve fiyat artışları yatırımcıları tekrar gayrimenkul piyasaları ile barıştırdı.

“KONUT FİYAT ENDEKSİ DE SON BİR YILDA YÜZDE 31 ORANINDA ARTTI”

Satın alınan bir konutun, kira geliriyle, kendi fiyatını ne kadar sürede karşılayacağına amortisman süresi dendiğini söyleyen Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Kiralardaki artış ardından bu süreler ciddi miktarda düştü. Bu da yatırımcıların tekrar gayrimenkul piyasalarına yönelmelerine yol açtı. Kira fiyat aralıklarının yükselmesi, arsa ve inşaat maliyetlerindeki artışları ikinci el gayrimenkul yatırımlarında cazip fırsatlar sunuyor. Konut fiyat endeksi de son bir yılda yüzde 31 oranında arttı ve reel artış oranı yüzde 10,2 oldu.” diye konuştu.

Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor #1

“AMORTİSMAN SÜRELERİ 19 YILA KADAR DÜŞTÜ”

Daha önce 30 yıla kadar çıkmış olan amortisman sürelerinin son kira artışları ardından bazı illerde 19 yıla kadar düştüğü ifade eden Özelmacıklı, “İstanbul, Tekirdağ, Ankara ve Mersin 19 yıl ile amortisman süresi en kısa olan şehirlerimiz. Bu süreleri Antalya, Adana ve Diyarbakır’da 20 yıl, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Van’da 21 yıl, Gaziantep ve Sakarya’da 22 yıl, Bursa ve Denizli’de 23 yıl, İzmir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Hatay ve Eskişehir’de 24 yıl, Samsun, Erzurum, Kayseri, Manisa ve Konya 25 yıl hatta Ordu, Trabzon ve Balıkesir’de 30 yıl.” ifadelerini kullandı.

İLÇELER SIRALAMASINDA ÖNE ÇIKANLAR

Üç büyük şehirdeki ilçeler sıralaması ile ilgili da bilgi veren Özelmacıklı, “İstanbul’da sırası ile Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Şişli, Küçükçekmece ve Fatih en kısa amortisman sürelerine sahip ilçeler. Bu liste sıralaması Ankara’da ise Çankaya, Beypazarı, Etimesgut, Çubuk ve Mamak şeklinde. İzmir’e incelediğimizde da Konak, Menemen, Buca, Balçova ve Çiğli sıralamasından bahsedebiliriz.” dedi.

Yatırımcılar tekrar gayrimenkule yöneliyor #2

“BÖLGEDEKİ SON SATILANLAR VE KİRA BEDELLERİ TAKİP EDİLMELİ”

Gayrimenkulün gelir ve yatırım için de öncelikli bir yatırım aracı olduğunu söyleyen Özelmacıklı, “Yüksek kira getiri yani kısa amortisman süreli gayrimenkul satışlarında bile dikkat edilmesini gereken bir çok husus var. Bölgedeki son satılanlar ve kira bedelleri, kiracının çıkması durumunda hangi fiyattan tekrar kiraya verilebileceği gibi bir çok konuya dikkat etmek gerekiyor.

YETKİ BELGELİ EMLAK İŞLETMELERİ İLE ÇALIŞIN

Gayrimenkul yatırımlarında yetki belgeli emlak işletmelerinde çalışan, mesleki yeterlilik belgesine sahip profesyonel emlak danışmanları tercih edilmeli.” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu