Ekonomi Haberleri

Yenilenmiş cep telefonlarının satışı için yetki alan firma sayısı 11

Yenilenmiş cep telefonlarının satışı için yetki alan firma sayısı 11 , ekonomi haberleri bölümümüzde Yenilenmiş cep telefonlarının satışı için yetki alan firma sayısı 11 başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Yenilenmiş cep telefonlarının satışı için yetki alan firma sayısı 11  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Yenilenmiş cep telefonlarının satışı için yetki alan firma sayısı 11

Yenilenmiş cep telefonlarının satışı için yetki alan firma sayısı 11

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, 2020 senesinde yenilenmiş cep telefonlarına ilişkin çıkarılan düzenlemeyle kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça yetkilendirilen yenileme merkezleri aracılığıyla, tespit edilen standartlara uygun biçimde yenilenmesine ve sertifikaya bağlanarak garantili bir biçimde “yenilenmiş ürün” olarak satışa sunulmasına imkan sağlandığı hatırlatıldı.

YENİLENMİŞ CEP TELEFONLARINA İLİŞKİN KDV İNDİRİMİNE YÖNELİK ESASLAR DÜZENLENDİ

Açıklamada, şimdiye kadar Bakanlıktan yetki belgesi alarak faaliyete başlayan firma sayısının 11″e çıktığına işaret edildi.

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMEK İSTENDİ

Bakanlık, “Söz konusu uygulamanın yaşamımıza girmesiyle birlikte tüketicilerimiz güvenli ve garantili ikinci el cep telefonu satın almaya başlamış ve bu sistem aracılığıyla kayıt dışılığın azalmasına, tüketicilerin elinde bulunan atıl cep telefonlarının ekonomiye kazandırılarak israfın önüne geçilmesine ve bunun yanı sıra ithalat kalemlerinde düşüş sağlanarak dış ticaret dengesine olumlu katkı yapmasına imkan sağlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Cep telefonu

KDV İNDİRİLDİ, TAKSİT SAYISI ARTIRILDI

Açıklamada, yenileme merkezlerince yenilenmiş cep telefonlarını satın alan tüketicilerin ödemek zorunda oldukları yüzde 18 KDV oranının yüzde 1’e düşürülerek daha düşük fiyatlı ürün edinmelerine olanak sağlandığı anımsatılarak, “Tüketicilerin yenilenmiş cep telefonlarını satın alabilmelerine ilişkin olarak ilave bir teşvik de tüketicilerin finansman olanaklarının artırılması maksadıyla yenilenmiş cep telefonu alımlarında taksitlendirme olanaklarının genişletilmesiyle yapılmıştır. Yapılan düzenlemeyle yenilenmiş cep telefonlarında taksit sayısı tüketici lehine olacak biçimde fiyatı 5 bin lira ve altındaki ceptelefonları için 12 ay, fiyatı 5 bin liranın üzerindeki cep telefonları için 6 ay olarak belirlenmiştir.” bilgisi verildi.

Cep telefonu

MEVZUATA AYKIRI HAREKET EDENLERE YAPTIRIM UYGULANACAK

Bakanlık açıklamasında, tüketicilere ilişkin ikazveya yer verilirken şunlar kayıt edildi:

“Tüketicilerimizin olası bir mağduriyet yaşamamaları için yenilenmiş ikinci el cep telefonu satın alırken Bakanlığımız aracılığıyla yetkilendirilmiş yenileme merkezleri aracılığıyla işlem yapmaları mühimdir. Yetkisiz biçimde ‘yenilenmiş ürün’ adı altında cep telefonu satan firmaların iş ve işlemlerinin de Bakanlığımız aracılığıyla takip edildiğinin ve mevzuata aykırı davranan firmalara gerekli idari yaptırımların uygulanacağının hatırlatılmasında fayda görülmektedir.”

Başa dön tuşu