Kripto Haberleri

“Yükseliş Başladı” 3 Analist, Altın İçin Sıradakini Paylaştı!

“Yükseliş Başladı” 3 Analist, Altın İçin Sıradakini Paylaştı!, kripto para takipçileri için “Yükseliş Başladı” 3 Analist, Altın İçin Sıradakini Paylaştı! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. “Yükseliş Başladı” 3 Analist, Altın İçin Sıradakini Paylaştı! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

“Yükseliş Başladı” 3 Analist, Altın İçin Sıradakini Paylaştı!

Altın fiyat aralıkları, Covid varyantı Omicron’a ilişkin endişelerin azalması ve kuvvetli ABD perakende satış verilerinin risk iştahını artırmasına karşın, Salı günü zayıf işlemlerle bir haftanın en yüksek düzeylerinde işlem görüyor. Ayrıca, geçen hafta Dolar/TL kurunda yaşanan çöküşle 1.000 TL üzerine çıktıktan sonra 630 TL düzeylerine çekilen gram altın, ons altındaki hafif yükselişle birlikte kurdaki kuvvetli artışın desteğiyle 700 TL düzeylerine tırmandı. Altın piyasalarını yorumlayan analistlerin tahminlerini Kriptosite.com okuyucuları için bir araya getirdik.

“Reel faizlerin artması, altının yukarı yönlü momentumunu sınırlayacak”

“Katılım eksikliği var” diyen SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes’e göre, piyasalar arası korelasyonun herhangi bir ufak parçası piyasaları hareket ettirecek. Analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Tartışmanın can alıcı noktası olacak ve olabileceken altının yukarı yönlü momentumunu sınırlayacak olan şey, ekonominin Omicron’da yaşadıkları bu ufak kaymadan kurtulurken yükselebilecek olan reel faizler.

Asya hisseleri, kuvvetli perakende sayıları içinde Wall Street’te rekor kıran bir günün bi hayli hızlı akışında yükselirken, yatırımcıların daha riskli para birimlerinde ve hisse senetleri gibi varlık sınıflarında kalmasıyla güvenli liman Yen zemin kaybetti. Bunun yanı sıra ham petrol fiyat aralıkları, Omicron varyantının küresel talep üzerinde yalnızca sınırlı bir güce sahip bulunacağı beklentileriyle zemin kazandı.

Altın

Aynı zamanda güvenli bir liman olarak görülen ABD doları, emsallerinden bir araya gelen bir sepet karşısında son işlem aralığının alt sınırına yakın bir çevrede zayıflayarak, dolarla fiyatlandırılan altının ABD dışı para birimi sahipleri için cazibesini korudu ve kayıpları sınırladı. Buna ilaveten, faiz beklentilerine bi hayli hassas olan iki yıllık Hazine tahvil faizi, Tokyo’da hemen hemen 22 ayın en yükseğine sıçrayarak, faizsiz külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırdı.

Bunun yanında, Nirmal Bang Commodities araştırma başkanı Kunal Shah, bazı merkez bankalarının agresif bir biçimde daralmasının altının yukarı yönlü hareketini sınırladığını, fakat olumsuzluğun geçmişte olduğu kadar şiddetli olmadığını, bundan dolayı altının temel gücünün görünür olduğunu belirtiyor.

Tunç Şatıroğlu: Gram altın fiyatında yükseliş başladı diyemem

Geçen haftalarda Türk piyasaları görülmemiş bir dalgalanma yaşadı. BIST endeksindeki sert satışlara eşlik eden parabolik kur artışı, ons altının dolarla fiyatlanması sebebiyle rekorlar kırarak 1.000 TL’nin üzerini gördü. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kur Korumalı Mevduat açıklamasına paralel döviz satımlarıyla döviz kurları çıkış hızından daha sert bir düşüş yaşadı ve 18 üstünü gören Dolar/TL kuru haftayı 11’in altında kapattı. Bu hafta ise kurlar yeniden yukarı doğru hareketlenmeye başladı. Teknik Analiz Uzmanı Tunç Şatıroğlu Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımlarda dolar ve gram altındaki yükseliş değerlendirdi. TCMB’nin müdahalesine dikkat çeken uzman, şunları açıkladı:

Dolar/TL halen yükselişe geçmediği için gram altında da yükseliş başladı diyemiyorum. Cari fazla verdiğimiz ve dolar kurunda da daha fazla düşüş olması istenmediği halde piyasalar kapandıktan sonra, borç dolar satarak müdahalelerle kurun düşük tutulmaya çalışıldığını göze çarpıyor.

Altın

Tunç Şatıroğlu, TL’ye güvenen yatırımcının, Naci Ağbal’ın görevden alındığı günden bu yana büyük zararda olduğunu dile getirdi ve borsaya güvenenlerin de hem Naci Ağbal’ın görevden alınmasında hem de 20 Aralık operasyonunda mağdur edildiğini iddia etti. Uzman, değerlendirmelerini şu biçimde sonlandırdı:

Dolar alan, altın alanlar da zarara uğradı. Bu yatırım ortamında analizler yetersiz kaldı. Bundan sonra yalnızca teknik analiz yahut finansal analiz değil siyasi analiz de yapmak şart oldu. Bu da ne yazık ki birilerinin işine gelmiyor. Yatırımcı dostu olunması istenmiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu