Ekonomi Haberleri

Zam kapıda! Memur ve emekli enflasyon farkı belli oldu mu? 2022 enflasyon farkı tahmini…

Zam kapıda! Memur ve emekli enflasyon farkı belirlendi mu? 2022 enflasyon farkı tahmini… , ekonomi haberleri bölümümüzde Zam kapıda! Memur ve emekli enflasyon farkı belirlendi mu? 2022 enflasyon farkı tahmini… başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Zam kapıda! Memur ve emekli enflasyon farkı belirlendi mu? 2022 enflasyon farkı tahmini…  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Zam kapıda! Memur ve emekli enflasyon farkı belirlendi mu? 2022 enflasyon farkı tahmini…

Zam kapıda! Memur ve emekli enflasyon farkı belli oldu mu? 2022 enflasyon farkı tahmini...

Binlerce memur ve emeklinin gözü asgari ücret zammının akabinde enflasyon sayılarına ve zam oranlarına çevrildi.

Yılın 11 ayına ait sayılar her ay sonu bilgisi verildi. En son kasım ayı sayıları ise 3 Aralık’ta TÜİK aracılığıyla açıklamaldu.

Enflasyon farkının belli olması içinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aralık ayı enflasyonu ile 2021 yılı enflasyonunu açıklaması bekleniyor.

Peki, 2021 enflasyonu ne kadar olacak? Emekli enflasyon farkı yüzde kaç? İşte ayrıntılar…

2022 ENFLASYON FARKI BELLİ OLDU MU?

Memur maaş zammının Ocak 15’e yetişmesi için çalışmalar sürerken, memur ve emekli memurlar da yüzde kaç zam yapıldığını merakla bekliyor.

Diğer yandan aralık ayı enflasyonu TÜİK aracılığıyla 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak ve memur ve emekli memur maaşına yapılacak zamda etkili olan enflasyon farkı da böylelikle belli olacak.

ENFLASYONA GÖRE ZAM TAHMİNİ

TÜİK’in paylaştığı verilere göre enflasyon;

  • Temmuz ayında yüzde 1,80,
  • Ağustos ayında yüzde 1,12,
  • Eylül ayında yüzde 1,25,
  • Ekim ayında yüzde 2,39,
  • Kasım ayında ise yüzde 3,51 olarak tespit edildi.

Böylelikle son 5 ayın enflasyonu yüzde 10,47’ya ulaştı. Bunun yanında Merkez Bankası beklenti anketinin sonucuna göre aralık ayı enflasyonu yüzde 3,37 düzeylerinde bekleniyor.

Tüm bu sayılar göz önüne alındığında ise Temmuz Aralık arası 6 aylık dönemin enflasyonunun yüzde 13,70 ila 16,00 içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

MEMURA EK ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ı kabulünde memura ek zam talebi, refah payı ele alındı.

Başkan Yalçın, tüketici fiyat aralıklarındaki yükselişin memuru zor duruma soktuğunu dile getirdi ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak seyyanen bir artış, refah düzenlemesi beklediklerini açıkladı.

Ek zam beklentilerine ilişkin açıklama yapan Başkan Yalçın, “Ek zam beklentimizi aktardık. Milimetrik hesaplar yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın yükseltilmesi hususunda inisiyatif kullanacağını düşünüyoruz. 3 Ocak’ta enflasyonun açıklanmasını beklediğimiz için rakam ifade etmedik. Ek zam 15 Ocak tarihine yetişecek” ifadelerini kullandı.

 

 

Başa dön tuşu