Gündem

Zamlar yüzünden keyfi kaçanların içini rahatlatacak haber! Devlet bu yıl da destek veriyor!

Zamlar yüzünden keyfi kaçanların içini rahatlatacak haber! Devlet bu sene da destek veriyor!, gündemdeki haberler bölümümüzde Zamlar yüzünden keyfi kaçanların içini rahatlatacak haber! Devlet bu sene da destek veriyor! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Zamlar yüzünden keyfi kaçanların içini rahatlatacak haber! Devlet bu sene da destek veriyor! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Zamlar yüzünden keyfi kaçanların içini rahatlatacak haber! Devlet bu sene da destek veriyor!

Elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar vatandaşın moralini bozdu. BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya göre konut için doğal gaz fiyatı, yüzde 25 artışla 1.000 metreküp için 1.860 lira oldu. EPDK da elektrik tarifelerinde yüzde 52 ile yüzde 130 içinde değişen oranlarda zam yapıldı. Meskenlerde aylık 150 kWh’ye kadar olan tüketim için fiyat 1,37 TL/kWh, 150 kWh’nin üzerindeki kısmı için ise 2,06 TL olarak uygulanacak. Böylelikle elektrikte kademeli tarife dönemi de başlamış oldu.

MALİYET ARTIŞLARI TÜKETİCİYE ASGARİ DÜZEYDE YANSITILDI

Geçen bir yıl boyunca pandemi şartları sebebiyle enerji maliyetlerinde çok büyük artışlar yaşandı. Dünya piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyat aralıklarında 5 kat, doğal gaz fiyat aralıklarında ise 10 katlık artışlar yaşandı. Türkiye enerji sektörü de bu sürede, küresel düzeyde yaşanan müthiş maliyet artışlarından etkilendi. Lakin devlet kurumları içindeki iş birliği ile bu artışlar, tüketicilere asgari düzeyde yansıtıldı.

YAKLAŞIK 100 MİLYAR TL’LİK KATKI DAHA SAĞLANACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; enerjide yaşanan maliyet artışlarının vatandaşa tam anlamıyla yansıtılmadığını, büyük kısmının devlet aracılığıyla karşılandığını altını çizerek “Devlet 160 milyar TL’lik fedakârlık yaptı” dedi. Bakan Dönmez’in açıklamalarına göre devlet, geçen sene doğal gaz faturalarının 4’te 3’ünü, elektrik faturalarının ise yüzde 50’sini karşıladı. 2022 zamlarıyla birlikte bu destekler doğal gazda yüzde 50, elektrikte yüzde 25 olarak devam edecek. Böylelikle yıl boyunca yalnızca bu iki fatura kaleminden hanelere, hemen hemen 100 milyar TL’lik katkı daha sağlanacak.

KARADENİZ GAZI VE AKKUYU NGS İMDADA YETİŞECEK

Türkiye, kendi enerjisini üretmek için üç koldan ciddi anlamda çalışmasını sürdürüyor. 2023 senesinden bu yana konutlara aktarılmaya başlanacak olan Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğal gaz, 2027’de en yüksek üretim kapasitesine ulaşılacak. Ülkenin toplam gereksiniminin hemen hemen üçte birlik kısmı, Karadeniz sahasından sağlanacak. Bu potansiyel, yalnızca konutların gereksinimini en az 6 yıl karşılamaya yetecek. Yenilenebilir enerji yatırımları da bütün hızıyla sürüyor. Toplam kurulu güç içindeki payı, yüzde 53’e ulaştı. Türkiye rüzgârda 10 bin 167 MW ile Avrupa’da yedinci, güneşte 7534 MW ile sekizinci, jeotermalde de 1650 MW kurulu güç ilk sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra Akkuyu Nükleer Santrali’nde de çalışmalar sürdürmekte. Türkiye gazetesinin haberine göre 2023 senesinde ilk reaktörün devreye gireceği santral ile, ülkenin toplam elektrik gereksiniminin yüzde 15’i karşılanacak. Bu yerli kaynaklar devreye girdiğinde enerjide arz artacak, fiyat düşecek, ithalat kaynaklı maliyet artışları da en düşük düzeylere çekilecek.

Başa dön tuşu